سلام خدمت همه ی همکار های عزیز من امید محمودی هستم در این مقاله تصمیم گرفتم یک سری موارد که باید در حتما در عقد قرارداد سئو بین کارفرما و سئوکار باید رد و بدل بشه که در حین کار به مشکل نخورید رو برای شما عنوان کنم. رعایت این موارد باعث میشه کار محکم پیش بره و به مشکل نخورید و البته اگر به مشکل خوردید چیزی به ضرر شما نشه و همه چیز به خیر و خوشی تموم بشه.

من به مواردی که در بقیه سایت ها هم هست رو بهش خیلی اشاره نمیکنم و صرفا مواردی رو بهتون میگم که کمتر بهش اشاره میشه اما خیلی مهمه و بقیه موارد که بقیه سایت ها گفتن رو من هم میگم اما یکم متفاوت تر.

زمان قرارداد سئو

یکی از مواردی که خیلی در سئو مهمه و باید در قرارداد سئو حتما بهش اشاره بشه زمان هست، دوستان و همکاران عزیز توصیه میکنم به هیچ عنوان قرارداد زیر 6 ماه نبندین، حتی اگر یه لینک سازی ساده یا یه کیورد ساده مثل برند باشه مثلا “سئو سایت امید محمودی” این کیورد قطعا یک ماهه لینک یکه اما باید همه ی شرایط رو درنظر بگیریم حالا این شرایط میتونه مشکل سرور، هک شدن سایت صیانت و خیلی چیزای دیگه باشه، میدونم ربطی به سئوکار نداره اما ما باید همه ی جوانب رو در نظر بگیریم.

تضمین سئو

مورد دوم که خیلی مهمه تضمین هست، سعی کنید تضمینی در کیورد و kpi ها ندید، به کارفرما بگید سعیمو میکنم اما با قطعیت نگید میارمت لینک 1 چون منطقی نیست، چون من بودجه ای که اختصاص دادم برای پروژه 10 میلیارد تومنه و شما 10 میلیون پس هیج جوره نمیتونید رقابت کنید، ترجیحا از حمله “تمام تلاشمو میکنم بیارمتون صفحه اول” استفاده کنید.

پس به هیچ عنوان تضمین رسیدن به رتبه ی خاصی رو ندید و سعی کنید کارفرما رو راضی کنید که قراره با کمترین هزینه بهترین نتیجه رو ببینه این چیزینه که کارفرما دوست داره بشنوه

رقم قرارداد

توی بند مالی که در قرارداد اضافه میشه از صفر تا صد رو بنویسید یعنی بنویسید رقم کلی قرارداد چقدر هست، چقدر اول به عنوان پیش پرداخت میگیرید و از چه حسابی به چه حسابی قراره واریز بشه، پیشنهاد میکنم کل رقم قرارداد رو نذارید آخر سر از کارفرما بگیرید چون هم رقم سنگین میشه و هم ممکنه به مشکل بخورید و پولتون رو بالا بکشه، دیدم که میگم!

پس حتما تمام موارد رو رعایت کنید و پیشنهاد میکنم یا به صورت ماهیانه تسویه کنید و مثل کارمند ها حقوق بگیرید و رقم کل قرارداد تقسیم بر تعداد ماه ها میشه و یا 40 درصد پیش پرداخت بگیرید، 20 درصد وسط کار و 40 درصد هم آخر کار

قرارداد سئو کار
قرارداد سئو کار

kpi تعریف کنید و پاداش بگیرید

بالاتر گفتم که تضمین ندید به هیچ عنوان و اینجا یه پیشنهاد خوب دارم براتون، اگر کارفرما گفت که چرا تضمین نمیدی اینجا میتونید یه بند اضافه کنید که:

من تمام تلاشمو میکنم که شما رو به صفحه اول و لینک 1 تا 3 برسونم اما اگر رسید 20% به رقم قرارداد به عنوان پاداش به من بدید.

شاید قبول کنن و شاید هم قبول نکنن، اما معمولا این راهکار جواب میده و کارفرما هم موافقت میکنه

جندتا مورد که گفتم خیلی مهمه و نسبت به بقیه موارد باید بیشتر روی اونها تمرکز داشته باشید اما خب مورد های دیگه ای هم هست که بهتره رعایت بشه تا به مشکل بر نخورید من به صورت خلاصه این موارد هم بهش اشاره میکنم.

 1. معرفی طرفین قرارداد

حتما دو طرف قرارداد رو کامل اطلاعاتشون روی برگه باشه ، یعنی نام و نام خانوادگی، آدرس، شماره ملی، تلفن تماس، آدرس ایمیل و….

 1. تعهد قرارداد

در این مرحله سئوکار باید تعهدات خودش رو در قرارداد ذکر کنه، مواردی رو که شما قراره انجام بدین به صورت کامل و صریح باید در قرارداد بنویسید. چندتا از این موارد رو برای شما خلاصه وار شرح میدم:

 • رسیدن کلمه کلیدی به جایگاه خاص
 • افزایش بازدید سایت
 • افزایش فروش سایت (خیلی از سئوکارا میگن فروش به سئوکار ربطی نداره ولی داره خیلی هم ربط داره)
 • انجام Task ها
 1. کسور قانونی

یک سری از موارد مثل بیمه، مالیات و مواردی از این نظیر هم باید در یکی از بندهای قرارداد اضافه بشه و مشخص بشه که بر عهده سئوکار هست یا کارفرما

 1. تعهدات طرفین

در طی فرآیند سئو، هر دو طرف باید وظایف خود را انجام دهند. بی مسئولیتی کارفرما قطعا به کار سئو لطمه می زند اما برعکس عدم مسئولیت پذیری و عدم اعتقاد به قسمت سئو کارفرما را متضرر می کند. بنابراین برای جلوگیری از بروز چنین مشکلاتی، باید وظایف اشخاص ثالث در قرارداد سئو درج شود و در صورت عدم رعایت وظایف، تغییراتی که در قرارداد ایجاد خواهد شد، مشخص شود. برای مثال چیزهایی که در قراردادم می نویسم عبارتند از:

 • برای مثال تعهدات کارفرما برای تولید محتوا، که هر چند روز قراره محتوا برای شما بفرسته و یا اینکه شما باید تولید محتوا رو انجام بدین (طبیعتا این کار اگر بر عهده تیم شما باشه هزینه اضافه داره برای کارفرما)
 • گاهی أوقات سایت مشکلات فنی داره و شما باید به برنامه نویس سایت یا کارفرما اطلاع بدین تا مشکل رو برطرف کنن و یک بازه زمانی مشخص کنید برای رفع مشکل
 • سئوکار باید تعهد بده که هر ماه یا هر هفته یا هر سه ماه بسته به نیاز کارفرما گزارش سئو برای کارفرما بفرسته تا کارفرما رو در جریان موارد انجام شده قرار بده
 1. موارد امنیتی و حفظ اطلاعات بین طرفین

بعضی از سایت های خاص حاوی اطلاعات محرمانه هستند، مثل سایت های فروش دوره آموزشی یا فروش فایل ها و یا بعضی از سایت ها اطلاعات محرمانه ازمشتری میگیرن و این موارد باید بین مجری و کارفرما به صورت خصوصی بمونه و به هیچ عنوان جایی منتشر نشه یا سئوکار از اون ها سو استفاده نکنه و در صورت سوء استفاده کارفرما حق این رو داره تا شکایت کنه و حق دریافت خسارت از سئوکار رو داره

قرارداد سئو کاملا محرمانه
قرارداد سئو کاملا محرمانه
 1. فسخ قرارداد

بهتره قسمتی از متن قرارداد رو در مورد فسخ قرارداد بنویسید تا در آینده دچار مشکل نشوید. این متن ممکن است به شکل زیر باشد:

هیچ یک از طرفین قرارداد حق فسخ این قرارداد را با تصمیم شخصی بدون توافق با طرف مقابل ندارند. تنها راه فسخ قرارداد با رضایت کامل طرفین است. یا اینکه

درصورتی که هر یک از طرفین قرارداد به هر دلیل خواهان فسخ قرارداد باشند صرفا با اعلام و ابلاغ یکطرفه به طرف مقابل، قرارداد فسخ می گردد.

چنانچه فسخ قرارداد از سوی طرف اول به دلیل نارضایتی از عملکرد طرف دوم صورت بگیرد، طرف دوم باید آخرین مبلغ واریز شده را عودت دهد.

چنانچه فسخ قرارداد از سوی طرف دوم صورت بگیرد فقط در شرایطی آخرین واریزی را عودت می دهد که طرف اول از عملکرد طرف دوم رضایت کافی نداشته باشد.

با فسخ قرارداد در هر زمان و هر شرایط همکاری کاملا متوقف و پایان می یابد. همچنین در صورت فسخ قرارداد هیچگونه خسارت یا مطالبه ای مبنی بر اتلاف زمان یا افت جایگاه سایت در نتایج جستجو یا بهم ریختن برنامه های کاری و امثال این موارد پذیرفته نیست و طرفین باید احتمال فسخ قرارداد و برنامه های جایگزین را از قبل پیش بینی کرده باشند.

 1. عدم انجام تعهدات از طرف سئوکار (مجری)

قسمت مهمی از قرارداد سئو به این بخش اختصاص دارد. با توجه به اینکه سئو سایت یک فعالیت حرفه ای است و مشکلات زیادی در آن وجود دارد، احتمال زیادی وجود دارد که سئو نتواند تمامی وظایف خود را انجام دهد. و اینجاست که کارفرما نسیت به سئو نا امید میشه و دیدش نسبت به همه ی سئوکار ها خراب میشه و در این صورت باید یک بند مرتبط با این موضوع وجود داشته باشد که اگر در دست سئو نباشد چه نقشی دارد؟

بهترین راه حل این است که بگوییم اگر مجری یا سئوکار نتواند به تکلیف عمل کند، هزینه های دریافت شده را به میزان خدمات انحام نشده به عنوان مثال، اگر شما قرارداد 100 هزار بازدید ماهیانه بستید اما نتونستید به اون عمل کنید مثلا به 50 هزار رسیده شما باید نصف رقم عنوان شده در قرارداد رو به کارفرما عودت بدین.

 1. تعداد بند ها و نسخه قرارداد

در انتهای قرارداد تعداد بند هایی که نوشته شده به صورت دقیق نوشته شود، مثلا در 10 بند و دو نسخه نوشته شده و مورد توافق دو طرف هست و البته دو نسخه هم یکیش در اختیار سئوکار هست و یکی هم در اختیار کارفرما

این هم نمونه قرارداد هست که بند اولش رو به صورت کامل پر میکنیم.

عنوان قرارداد:  سئو و بهینه سازی سایت

 

اين قرارداد مابین آقای رضا جوادی که در اين قرارداد کارفرما (طرف اول قرارداد) ناميده مي‌شود و امید محمودی که از اين پس مجری (طرف دوم قرارداد) ناميده مي‌شود، منعقد مي‌گردد.

ماده ۱٫        موضوع قرارداد

موضوع قرارداد عبارت است سئو و بهینه سازی (آدرس سایت) برای افزایش رتبه گوگل در کلمات هدف که ضمیمه شده

ماده ۲٫       مدت انجام کار

مدت انجام خدمات مراحل موضوع قرارداد از تاریخ 1402/01/01 بعد از واریز پیش پرداخت به مبلغ 20/000/000 تومان به شماره کارت” ………………………………. “بنام امید محمودی به مدت 12 ماه معادل  365 روز  تا تاریخ 1403/01/01 می باشد.

 

ماده ۳٫       مبلغ قرارداد و روش پرداخت

مبلغ قرارداد در طول کل مدت قرارداد 240/000/000 تومان + پنج درصد از فروش  هرماه (این استراتژی فروش هر ماه هم خیلی عالیه) تعيين مي گردد که شرايط پرداخت آن به شرح ذيل مي باشد

روش پرداخت : در هشتم هر ماه مبلغ 20/000/000 تومان به همره پنج درصد فروش سایت به صورت ماهیانه به صورت کارت به کارت از طریق شماره کارت مذکور در ماده 2

و بقیه موارد هم به همین شکل تا اخر پر میشه و در بند آخر هر دو طرف امضا میکنند و متن زیر رو هم مینویسند.

این جانب (نام و نام خانوادگی) این قرارداد را خوانده و تایید میکنم، امضا و تاریخ

کلام آخر

چندتا مورد هم هست که خیلی کوتاه بهش اشاره میکنم؛ یکی از اون مورد ها این هست که حواستون باشه کارفرما پروژه رو به چند نفر نسپرده باشه، برای ما پیش اومده بود که پروژه لینک سازی رو کارفرما به دو نفر داده بود.

مورد بعدی هم اینه که میتونید با توافق بین خودتون و کارفرما اسم برند و سایتتون رو به عنوان طراح سایت و سئوکار در فوتر درج کنید البته خیلیا انجام نمیدن بستگی به کارفرما داره

هر موردی که فکر میکنید میتونه این مقاله رو کامل تر کنه و در آینده برای همکاراتون گره ای رو باز کنه حتما در نظرات بنویسید تا مقاله آپدیت بشه و این مقاله جامع تر بشه.

دانلود نمونه قرارداد سئو

دانلود این مقاله (قرارداد سئو امید محمودی)

ارادتمند شما، امید محمودی

One thought on “نمونه قرارداد سئو + دانلود

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *